PROSTO Z HISZPANII
Oliwki, Oliwa Extra Virgin, Wina, Ryby, Przetwory, i inne
CIEKAWE INFORMACJE

 Ceramika Bordallo:

Oryginalna ceramika  w której motywem przewodnim są owoce, warzywa, ryby. Wyjątkowe 
i oryginalne wzory.
 

 ________________________________________________________________

SERY

Owca zaczyna być oswajana między 11.000 a 9.000 rokiem pne. na bliskim wschodzie.

Na początku wykorzystywano tylko mleko i mięso, póżniej około  6.000 lat pne zaczęto wykorzystywać również węłnę.

W starożytnej Grecjii owca byla główną hodowlą, a Rzymianie rozpowszechnili hodowlę owiec w calym Imerium.

W XI wieku Anglia oraz Hiszpania były nawiększymi ośrodkami hodowli owiec.

Hodowla owiec, handel węłną były olbrzymim żródłem dochodów królestwa hiszpańskiego.

Zarówno hodowla jak i handel węłną były ściśle regulowane. Istniało zrzeszenie, w skład którego wchodzili hodowcy kupcy, przedstawiciele kościoła i szlachty posiadający stada owiec, które się nazywało MESTA i było bardzo ważną i wpływową instytucją w Hiszpanii. W XVII w.  MESTA kontrolowała ponad dwa miliony owiec.

Stada owiec przemieszczały się po Hiszpanii , wraz z porami roku z północy na południe i odwrotnie (migracja jest znana jako TRANSHUMANCJA), po ściśle wytyczonych szlakach zwanymi cańadas, które istnieją do dziś.

Jeden z produktów które dają nam w prezencie owce to mleko z którego się robimy ser.

W naszych sklepach mogą Państwo dostać doskonały ser owczy MARCOS CONDE o różnym stopniu dojrzewania, jak i również ser kozi i mieszany. Prezentujemy w próżnowych opakowaniach po 200 grm,
prosto od proucenta.

                 
 Schemat najważniejszych cańadas            Widok cańada                       Cańada również przebiega przez Madyt


                                

                  


WYROBY GLINIARSKIE Z SALVATIERRA DE LOS BARROS

Salvatierra de los Barros, mała miejscowość polożona na południe od Merida, w Regionie Extremadura. Od średniowiecza słynnna byla z wyrobów garncarskich. Był okres że było ponad 50 warsztatów które wypalały rożne wyroby.  Bardzo znany był i jest Botijo, charakterystyczny pojemnik na wodę. 

                              
                                                                                                BOTIJO

Wyroby z tych pieców byly sprzedawane w całej Hiszpanii i za granica. Warsztaty te bazują na pokladach gliny które są w okolicach  miasteczka, pochodzących z pokladów skał łupkowych, ktore po przemianach  z biegiem czasu dały obecne pokłady glini.  Jest ich kilka, maja rózne właściwosci plastyczne, a najcenniejsze są pokłady gliny nazwane TINTA, które daja charakterystyczny czerwony kolor. Garncarze często mieszają je w celu otrzymania odpowiednich właściwości masy pod konretne zastosowania. 

                                                                  

W połowie ubieglego wieku z powodu mechanizacji i zmiany w stylu życia przemysł garcarski upadł.  Niemniej jednak na poczatku XXI w ,  wielu entuzjastów zaczęło pracować aby odrodzić tradycje i reaktywować produkcję wyrobów garncarskich, poprzez nowe  wzorrnictwo, technologie wypalania i zdobienia, czy też szukając innych zastosowañ. W tej chwili czynnych jest obecnie trochę ponad 20 warsztatów, produkujących  coraz to bardziej orginalne wyroby.

 

 W naszych sklepach prezentujemy wyroby z charkaterysztycznym tradycyjnym wzornictwem, jak i też  bardziej orginalne garnki i tygle do powolnego gotowania

                       

                          

 

                                                  
 TALAVERA DE LA REINA

Na zachód, trochę ponad 100 km od Madrytu,  znajdujemy TALAVERA DE LA REINA. Miasto zastygłe, niegdyś słynne ze swojej produkcji ceramicznej. Położone nad rzeką TAJO, czyli Tag, prawdopodobnie dzieki złożom gliny,  wypalano tu wyroby garncarskie od niepamietnych czasów. Rzymianie, wprowadzili na wieksza skale produkcję wyrobów gliniarskich. nastepnie za panowania arabskiego, wyroby te nabrały barw, zwłaszcza charakterystycznego niebieskiego koloru.  Najwiekszy rozkwit to wiek XV i XVI, za czasów panowania Królów Katolickich i okresu FILIPA II.  Ostatni wzlot to koniec wieku XIX i początki XX, glównie dzieki pracom warsztatów Ruiz de Luna.
Oferujemy ceramikę z Talavera, wytwarzaną metodami tradycyjnymi. Kładziemy nacisk głównie na wzornictwo proste, popularne, zwłaszcza wzkorzystujące kwiatek (rosilla), chociaż inne też jest dostępne. W tym tygodniu zaczniemy sprzedaż kubków, z namalowaną ROSILLA, prostych, lecz mają jedna ważna zalete. Każdy jest inny. Sa orginalne, robione jak dawniej, i każdy inaczej wzgląda,  mają swój numer seryjny. Wystawiamy zaświadczenie o orginalności kubka i że drugiego takiego nie ma i nie bedzie.
            


                                                   

BODEGAS SAN ALEJANDRO

Bodegas San Alejandro jest usytuowana w Miedes, mała miejscowość niedaleko Calatayud. W 1989 roku, powstał okręg Calatayud, który obejmuje również Miedes. Standartowa marka BALTASAR, bierze swoją nazwę od pisarza Baltasar Gracian. Jezuita żyjący w zlotym wieku literatury hiszpańskiej, w  XVII wieku.  Urodzony w Belmonte de Gracian, miejscowość położona 8 km od Miedes. Baltasar Gracian pisał stylem krótkim, zwięzłym. Uważa się go za prekursora egzstencjalizmu i postmodernizmu. Na podstawie konkretnej idei wyrażnej w znaczacych zdaniach konstruował swoją twórczość. Choć współcześni już bardzo rzadko cztają jego książki, jest powszechnie znany z powiedzenia : LO BUENO Y BREVE, DOS VECES BUENO.  Co mniej więcej znaczy : Dobre i krótkie dwa razy dobre.
Tutaj chodżiło pisarzowi o sposób argumentowania i wypowiadania się. Być konkretnym, zwięzłym i trzymanie się tematu jest ogromną zaletą.

Bodega San Alejandro jest położona wysoko ( około 700 m npm) a uprawy winogron są położone na wysokościach od 700 do 1100 m npm. Daje to szczególne wina. Główną odmianą czerwonego to garnacha. Odmiany białych to macabeo. Uprawia się też tempranillo, viura, moscatel.


                                            


My prezentujemy wina Miedes, oraz Baltasar.

MIEDES robione z upraw na ktorych krzaki mają do 35 lat. Wina pełne, lekkie, łatwe, przyjemne w spożyciu z zapachami owoców, trawy, minerałów.
 

             

       Macabeo                                   Macabeo                                     Garnacha                                    Garnacha                                   Moscatel, viura
       Półwytrawne                             Wytrawne                                   Wytrawne                                   Wytarwne                                  Półsłodkie.
       Pasztety, ser, ryby.                    Ryby, wędliny                              Ryby, makaronów, jarzyn              Pieczenie, ryb, serów.                  Aperitiff, do sałatek.


BALTASAR. Robione z winogron garnacha, z krzaków które mają przynajmniej 50 lat i wiecej. Wino zlożone, zrównoważone, wyczuwalne czerwone owoce, minerały i na końcu balsamiczny akcent. Aksamitne, wyjątkowe wino. Idealne do czerwonych mięs, serów, foie gras.  Ja osobiście lubie też wypić kieliszek wieczorem, ot tak
dla samego wina.