PROSTO Z HISZPANII
Oliwki, Oliwa Extra Virgin, Wina, Ryby, Przetwory, i inne
O OLIWIE


Jeszcze o AOVE (Aceite de oliva extra virgin)


Tak jak pisałem uprawa i ekspoatacja drzewa oliwkowego sięga niemal 4.000 lat pne. . Z bliskiego wschodu rozprzestrzeniło się na cały basen morza śródziemnego. Największa ekspansja miała miejsce podczas Imperium Rzymskiego.
    Wszystkie te regiony w każdym okresie,  robiły klasyfikacje oliwy i różne gatunki były miały odpowiednie zastosowanie. Głównym kryterium klasyfikacji było pochodzenie oliwek y których tłoczono oliwę. Swieże, jeszcze niezupełnie dojrzałe, do celów religijnych i ewentualnie kosmetycznych. zaczynające dojrzewać w celach kosmetycznych, spożywczych dla klas wyższych, dojrrzałe, dla celów spożywczych ogólnie, nadgnite, za bardzo dojrzałe miało zastosowanie głównie spożywcze dla klas niższych, lamp i na końcu z oliwek zepsutych, lub zbieranch z ziemi, dla lampek oraz jako składnik diety niewolników.
Przez wiele stuleci kalsyfikacja była często subiektywna i nieujednolicona.  Obecnie w UE, są już kryteria bardziej obiektywne, które regulują sposób produkcji, skład chemiczny, oraz jest określona forma próbowania oliwy przez
ekspertów uznanych i upoważnionych do oceny oliwy.
Niemniej jednak ciągle są pewne luki które powodują że wciaż jest na rynku wiele oliw które niestety nie spełniają standartów jakości.   
Potwierdzają to badania robione przez administracje wielu krajów. 

    

Trochę informacji o OLIWIE


Drzewo oliwkowe jest najprawdopodobniej najbardziej charakterystycznym eksponatem flory sródziemnomorskiej. Kojarzy się nam z krajobrazem, historią oraz kuchnią.
  
Owoc czyli oliwkę możemy spożywać samą, przyprawioną, nadziewną, lub wyciskając z niej sok. Jeśli ten sok jest otrzymany na zimno, tylko metodami mechanicznymi, bez dodatków, nie ma żadnej skazy, wtedy mówimy o OLIWIE EXTRA VIRGIN.

Istnieją ślady wykorzystania drzew oliwnych i ich  uprawy już 4000 lat pne.  W XII wieku pne istniała już ekspolatacja i uprawa drzew oliwkowych na Bliskim Wschodzie. Prowdopodobnie była już selekcja owoców w celach spożywczych, kosmetycznych, i używano do lamp oliwkowych.
    
                                             dżewa liczące  po kilkaset lat

Natępnie uprawy rozciągneły się na Mezopotamię, Egipt, Bliski Wschód.  W końcu uprawy oliwek rozprzestrzeniły się na cały basen morza śródziemnomorskiego. Oliwa była jednym z podstawowych produktów w starożytnej Grecjii i w Imprium Rzymskim. Miała znaczenie religijne, oraz, oczywiście odżywcze i kosmetyczne.
Drzewo oliwkowe jest często wymieniane zarówno w Bibli jak i w Koranie.