Ceramika z Hiszpanii
Ceramika Bordallo
Oryginalna ceramika w której motywem przewodnim są owoce, warzywa, ryby.
Wyjątkowe i oryginalne wzory.
ceramika z bakłażana
miska ceramiczna
naczynie ceramiczne
Wyroby gliniarskie z Salvatierra de los Barrios
Salvatierra de los Barros, mała miejscowość położona na południe od Merida, w Regionie Extremadura. Od średniowiecza słynnna byla z wyrobów garncarskich. Był okres że było ponad 50 warsztatów które wypalały rożne wyroby. Bardzo znany był i jest Botijo, charakterystyczny pojemnik na wodę.
Zamek Salvatierra de los Barros
Botijo
Wyroby z tych pieców byly sprzedawane w całej Hiszpanii i za granica. Warsztaty te bazują na pokladach gliny które są w okolicach miasteczka, pochodzących z pokladów skał łupkowych, ktore po przemianach z biegiem czasu dały obecne pokłady glini. Jest ich kilka, maja rózne właściwosci plastyczne, a najcenniejsze są pokłady gliny nazwane TINTA, które daja charakterystyczny czerwony kolor. Garncarze często mieszają je w celu otrzymania odpowiednich właściwości masy pod konretne zastosowania.
W połowie ubieglego wieku z powodu mechanizacji i zmiany w stylu życia przemysł garcarski upadł. Niemniej jednak na poczatku XXI w , wielu entuzjastów zaczęło pracować aby odrodzić tradycje i reaktywować produkcję wyrobów garncarskich, poprzez nowe wzorrnictwo, technologie wypalania i zdobienia, czy też szukając innych zastosowañ. W tej chwili czynnych jest obecnie trochę ponad 20 warsztatów, produkujących coraz to bardziej orginalne wyroby.
W naszych sklepach prezentujemy wyroby z charkaterysztycznym tradycyjnym wzornictwem, jak i też bardziej orginalne garnki i tygle do powolnego gotowania.
Talavera de la Reina
Na zachód, trochę ponad 100 km od Madrytu, znajdujemy TALAVERA DE LA REINA. Miasto zastygłe, niegdyś słynne ze swojej produkcji ceramicznej. Położone nad rzeką TAJO, czyli Tag, prawdopodobnie dzieki złożom gliny, wypalano tu wyroby garncarskie od niepamietnych czasów. Rzymianie, wprowadzili na wieksza skale produkcję wyrobów gliniarskich. nastepnie za panowania arabskiego, wyroby te nabrały barw, zwłaszcza charakterystycznego niebieskiego koloru. Najwiekszy rozkwit to wiek XV i XVI, za czasów panowania Królów Katolickich i okresu FILIPA II. Ostatni wzlot to koniec wieku XIX i początki XX, glównie dzieki pracom warsztatów Ruiz de Luna.
Oferujemy ceramikę z Talavera, wytwarzaną metodami tradycyjnymi. Kładziemy nacisk głównie na wzornictwo proste, popularne, zwłaszcza wzkorzystujące kwiatek (rosilla), chociaż inne też jest dostępne. W tym tygodniu zaczniemy sprzedaż kubków, z namalowaną ROSILLA, prostych, lecz mają jedna ważna zalete. Każdy jest inny. Sa orginalne, robione jak dawniej, i każdy inaczej wzgląda, mają swój numer seryjny. Wystawiamy zaświadczenie o orginalności kubka i że drugiego takiego nie ma i nie bedzie.