Potrawy-recepty

Pieczony dorsz

Niedawno upieklem znajomym i rodzinie dorsza. Prosto i szybko. najwieksza trudnosc to znalesc odpowiednia rybe. Najlepiej taka ktora ma malo osci. Jak juz ja znalazlem(+/- 1200 grm), poprosilem o oczyszczenie, i bez lba. W domu umylem, rozkroilem na calej dlogosci ale bez przeciecia na pól, wycialem osci które sa przy pletwach grzbiecie i wykroilem kregoslup. Wiecej osci ta ryba nie ma. (Cos napewno zostalo ale malo). Zrobilem farsz z mlodego czosnku (zielonego), pora i cebuli. Po prostu podsmazylem troche na oliwie extra virgin, ale tak aby zmieklo troche, nie wiecej. Wsadzielm ten farsz do ryby do srodka. I tak zlozona polalem oliwa, posolilem i do piekarnika na 170 C na 20 min. W polowie pieczenie dodalem szklanke wina bialego wytrawnego.
SUKCES

Szparagi

W sobote, robimy obiad rodzinny. Od pewnego czasu jest to już mała tradycja, i stram sie aby było zawsze coś nowego, lub ciekawego. Tym razem nie miałem pomysłu co by tu zrobić jako cieawy dodatek . Wziałem więc trochę szparagów zielonych, podgotowałem, aby były akurat miękkie, (zależy od szparaów, trzeba trochę uważać, 15-20 min). Odcedziłem, polałem oliwą extra virgen, posoliłem grubą solą. Pycha, ledwie mi kilka zostawili, proste, szybkie, i nawet jak się ułoży, ładnie wyglądają.

Szparagi

Karczochy

Roślina typowa dla klimatów umiarkowanych, spokrewniona z ostami, prawdopodobnie pochodzi z północnej Afryki. W Europie pojawia sie w wieku XV. Obecnie największymi producentami są kraje basenu sródziemnego, (Włochy, Egipt, Hiszpania, Francja) oraz, Ameryki Południowej.
Zawiera cenne składniki, (cynaryn, sterole, inulina, włókna, vitaminy B1 , B3, oraz inne), co powoduje że karczochy są porządanym składnikiem diet zapobiegącym, lub pomagającym w dolegliwościach takich jak anemia, cukrzyca, nerek, wątroby i innych.
Bardzo niska zawartość kaloryczna powoduje że jest cennym składnikem diet odchudzających.

Karczochy

Soczewica

Proponujemy Państwu soczewicę. Jest to jeden z najdardziej popularnych składników kuchni hiszpańskiej.
U nas można kupić już gotowaną, prosto do podania.

Można ją jeść na ciepło, jako dodatek (zamiast ziemniaków, trochę posolić i dodać odrobinę oliwy ), lub z kiełbaską. Mnie osobiście najbardziej smakują sałatki.
Przyrządzam na zimno, dodając drobno pokrojoną cebulę, pomidor i zielona paprykę. Przyprawiam solą, odrobina dobrego octu, trochę dobrej oliwy. Jest super, polecam (proporcje według uznania, ale podstawa to soczewica).

soczewica

Dodaj komentarz

PROSTO Z HISZPANII

Czy jesteś osobą pełnoletnią?
Prosto Z Hiszpanii